Haber

Türk Üniversite Öğrencilerinin İsrail’in Gazze Saldırısına Tepkileri Anketle Ölçülüyor

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu (GENÇKONFED), İsrail’in Gazze saldırısına ilişkin görüşlerini almak amacıyla farklı illerdeki 1250 üniversite öğrencisinin katılımıyla anket düzenledi.

GENÇKONFED’den yapılan açıklamaya göre, gençlerin Gazze’de yaşanan olaylara ve bunlarla ilgili sosyal medya üzerinden yapılan davetlere tepkilerini ölçmek amacıyla 7 farklı bölgede 1250 üniversite öğrencisine 5 soru soruldu.

Gençlerin yüzde 83’ü “İsrail’in Gazze saldırısını nasıl yorumluyorsunuz?” diye sordu. “İsrail insanlığa karşı suç işledi” sorusuna yüzde 2’lik kesim “İsrail kendini savundu” yanıtını verirken, yüzde 15’lik kesim ise kararsız olduğunu belirtti.

Gençlerin yüzde 56’sı İsrail eserlerine yönelik boykot davetini “Doğru bir karar”, yüzde 25’i ise “Anlamsız” olarak değerlendirdi. Bu soruda kararsız olanların oranı ise yüzde 19 oldu.

Ankette gençlere “Ukrayna’daki savaş ile Filistin’deki savaş arasında uluslararası kuruluşların tutumlarında farklılıklar var mı?” sorusu da soruldu. Öğrencilerin yüzde 90’ı uluslararası kuruluşların taraflı davrandığını söylerken, yüzde 8’i uluslararası kuruluşların etkisinin olmadığını söylerken, yüzde 2’si ise kararsız olduğunu belirtti.

“Hamas bir terör örgütü mü yoksa ülkesini savunan bir direniş hareketi mi?” Ankete katılan gençlerin yüzde 68’i “Ülkesini savunan bir direniş hareketidir” sorusuna yanıt verdi. Kararsızların oranı yüzde 10 olurken, “Hamas terör örgütüdür” seçeneğini işaretleyenlerin oranı ise yüzde 22 oldu.

Gençlerin yüzde 92’si uluslararası kuruluşların Gazze’ye yaptığı insani yardımları yetersiz buluyor. Katılımcıların yüzde 6’sı fikri olmadığını, yüzde 2’si ise kararsız olduğunu belirtti.

Anketin sonuç bölümü

GENÇKONFED Başkanı Doç. Dr. Bilal Okudan, anket sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Gençlerin Gazze’deki olaylara büyük ilgi ve hassasiyet gösterdiğini tespit etmek mümkün.” Bu kelimeyi kullandı.

Anket sonuçlarının gençlerin Filistin davasına ve Gazze halkına destek verdiğini gösterdiğini belirten Okudan, “Bu araştırma aynı zamanda gençlerimizin dünya meselelerine karşı bilinçli ve duyarlı bir tutuma sahip olduğunu da ortaya koyuyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu