Haber

İYİ Parti: İktidarın yargı bağımsızlığını bir kez daha rafa kaldırma girişimidir

İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Severli, tutuklu TİP’in haklarını ihlal eden Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin tartışmalı kararına ilişkin sosyal medya hesabından yorum yaptı. Milletvekili Can Atalay.

Zorlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kararın “ağır bir hukuk skandalı” olduğunu belirterek, “Bu karar, kuvvetler ayrılığını, hukukun üstünlüğünü, mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığını bir kenara bırakma girişimidir” dedi. Bir kez daha buna izin vermeyeceğiz.”

‘ADALETİN KALELERİ ŞİFRELENİYOR’

Kürşad Güçlü’nün açıklaması şöyle:

“100 yıllık Cumhuriyetimizde ne yazık ki büyük bir hukuk skandalı daha yaşandı. Yargıtay, Can Atalay’ın haklarını ihlal eden Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ancak Anayasa Mahkemesi kararları yürütme ve yargı organları, idari makamlar, gerçek ve tüzel kişiler açısından bağlayıcıdır. Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi kararına uymaması hukuken açıklanamazken, Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması “Türkiye’de artık hiçbir vatandaşın hukuk güvenliğinin olmadığı” anlamına geliyor.

Ne yazık ki hak, hukuk ve adalet mahkemeler aracılığıyla tesis edilemiyor ve ülkenin adalet kaleleri siyasi iktidar tarafından darbe indiriliyor. Bu karar, kuvvetler ayrılığını, hukukun üstünlüğünü, mahkemelerin bağımsızlığını ve tarafsızlığını bir kez daha ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimdir. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve hem devletin hem de mahkemelerin meşruiyet kaynağının Anayasamızdır. “Hükümetin hukuku iktidarını pekiştirmek, Anayasa Mahkemesi’ni itibarsızlaştırmak ve mahkemeler aracılığıyla gösteriş yapmak için araç olarak kullanmasına izin vermeyeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

haber-kesap.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu