Haber

İspanya’da enerji krizinden etkilenen kamyoncular greve başladı

İspanya’da nakliyecilik bölümü çalışanlarının bağlı olduğu sendikalardan “Nakliyecileri Savunma Platformu”nun davetiyle kamyoncular güç krizinden kaynaklanan kayıplarının karşılanması talebiyle süresiz greve başladı.

Ülkede mart ayında 20 gün süren ve önemli tedarik meseleleri yaratan greve de öncülük eden platform, güç krizinden ötürü kendilerine verilen yardım kelamlarının tutulmadığını ve ziyanına çalıştıklarını savunuyor.

Giderlerinin Aralık 2021’den bu yana en az yüzde 17 arttığını belirten kamyoncular, akaryakıt fiyatlarındaki artışlara karşı bölümün ayakta kalabilmesi için daha fazla yardım istiyor.

Grev münasebetiyle büyük kentlerdeki zerzevat ve meyve hallerinin giriş ve çıkışlarında zorluklar yaşansa da önemli bir olay çıkmadı. Besin bölümüne bağlı örgütler, bir yandan kamyoncuların problemlerine tahlil getirilmesini isterken, başka yandan da esas eser ve ham husus temini için güvenlik ve garanti talebinde bulundu.

Tekstil kesimi temsilcileri de bilhassa yılın en değerli ticari etkinliklerinden biri olan 24 saatlik “Black Friday” indirimlerinin başlamasına iki hafta kala tedarikte yaşanacak bir sıkıntıdan kaygı duyduklarını açıkladı.

Greve, nakliyat dalındaki kimi sendikalar şimdilik takviye vermedi.

Bu ortada, İspanya’nın önemli limanlarında grevin etkisinin henüz hissedilmediği bildirildi.

Grev dolayısıyla başkent Madrid’de şov düzenleyen kamyoncular, ayrıyeten yollarda trafiği yavaşlatma aksiyonu yaptı.

Sol koalisyon hükümeti, greve karşı çıkarak sorunun diyalogla aşılabileceğini öne sürüyor.

Hükümet temsilcileri, grevin büyümesi halinde ülkenin temel lojistik merkezlerinde polis ve jandarmanın güvenliği garanti edeceğini duyurdu.

Grevin uzun sürmesi halinde İspanyol iktisadına vereceği zararın günlük 600 milyon avroyu bulabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu