Haber

Doğu Afrika Topluluğu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti için barış görüşmeleri düzenleyecek

Doğu Afrika Topluluğu (EAC), Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki (KDC) çatışmaların son bulması amacıyla 21 Kasım’da barış görüşmeleri düzenleneceğini duyurdu.

EAC açıklamasında, Kenya’nın başkenti Nairobi’de KDC’deki güvenlik durumunun iyileştirilmesi için 21 Kasım’da barış görüşmelerinin yapılacağı tabir edildi.

Açıklamada, eski Kenya Devlet Lideri Uhuru Kenyatta’nın barış sürecinin hızlandırılması için KDC’de temaslarda bulunduğu belirtildi.

KDC ve 23 Mart Hareketi (M23) isimli isyancı küme ortasında çatışmalar sürerken EAC’ye bağlı barış gücü askerleri de hükümete destek için ülkeye konuşlandı.

7 ülkenin üye olduğu EAC, barış görüşmelerine kimlerin ve hangi grupların katılacağına ilişkin bilgi vermedi.

KDC, Ruanda’yı suçluyor

KDC Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, ay başında, genç Kongolulara komşu Ruanda’nın desteklediğini ileri sürdüğü 23 Mart Hareketi (M23) isimli isyancı kümeye karşı seferberlik davetinde bulunmuştu.

KDC’nin doğusunda faaliyet gösteren M23 geçen yıl kasımda tekrar başlayan atakları, bölgede yaşayan binlerce sivilin yerinden edilmesine ve Ruanda ile KDC ortasında krize neden olmuştu.

KDC hükümeti, M23’ün, Ruanda hükümetince desteklendiğini iddia etmiş, Ruanda tarafı ise suçlamaları reddetmişti.

Yaşanan gerginliğin ardından iki ülke arasındaki uçuşlar karşılıklı olarak durdurulmuş, KDC, Ruanda’nın Kinşasa büyükelçisini hudut dışı etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu